נגישות השירות

אנשים עם מוגבלות נאלצים להתמודד על בסיס יומיומי עם מצבים שונים של חוסר אונים, הנובעים מעצם העובדה שהסביבה לא מתחשבת במגבלות שלהם.
כך לדוגמא, אדם עם לקות ראייה, עלול להתקשות בהתמצאות במקום מסוים, מכיוון שהשילוט איננו מותאם בעבורו.
יש להדגיש, שגם אנשים אשר אינם מתמודדים עם מוגבלות, נהנים במקרים רבים, מעצם ההנגשה של שירותים שונים לטובת בעלי מוגבלות – לדוגמא, אימהות עם עגלות ילדים נהנות מההנמכה של המדרכות בצמתים, אשר בפועל בוצעה לצורך הנגשה עבור המשתמשים בכיסאות גלגלים.  
תפקידו של מורשה נגישות השירות, הוא לסייע ביצירת סביבה נגישה עבור אנשים עם מוגבלות וזאת, באמצעות ביצוע התאמות של מקום השירות, אמצעי השירות והדרך באמצעותה הוא ניתן עבור אנשים המתמודדים עם מוגבלויות שונות. 

מטרות אלו מושגות באמצעות ביצוע של פעולות שונות כגון: יצירת תנאי השטח המתאימים, הטמעה של שינויים בנהלים הקיימים, הדרכה של העובדים, התאמה של האמצעים באמצעותם ניתן השירות ומועבר המידע, התאמת האמצעיים הטכנולוגיים בהם נעשה שימוש לצורך מתן השירות  ומציאת פתרונות יצירתיים ואפקטיביים לכל אחד מחסמי הנגישות אשר יאותרו על ידי מורשה השירות.
כל זאת כאמור, במטרה לאפשר לכל בעלי המוגבלות להתנהל בשוויוניות בסביבה המדובר.

חשוב לציין, כי התאמת הסביבה הבנויה לתקנות הנגישות בלבד לא תמיד תהיה מספקת ואי לכך קיימים פערים מסוימים בין נותן השירות לאדם עם המוגבלות אשר מעוניין בקבלת השירות, מה שיכול לפגוע בחוויית השימוש שלו באותו שירות. 
לכן, תפקידו של מורשה נגישות השירות, הוא מעמיק ומקיף אף יותר, כאשר בכוחו של המורשה, להקנות מיומנות למתן שירות נגיש ולהפוך את אותה סביבה למותאמת, נוחה ונעימה המאפשרת לכל אדם עם מוגבלות להשתמש בשירות בעצמאות ובכבוד .

נגישות השירות, הוא הליך, אשר לצד חשיבותו הערכית והחברתית הוא טומן בחובו עוד שורה ארוכה של תועלות עבור המשתמשים בו ובין היתר: מעלה את מידת שביעות הרצון של כלל הלקוחות ובפרט של אנשים עם מוגבלויות ובני משפחותיהם, מסייע ביצירת תדמית חיובית, מאפשר גידול משמעותי בכמות הלקוחות (אנשים עם מוגבלויות מהווים יותר מרבע מכלל האוכלוסייה) וכמובן, תורם לתחושה הטובה, מעצם הידיעה שכל מי שמעוניין לעשות שימוש בשירות יכול ליהנות ממנו ללא קושי או התמודדות מורכבת. 

דרכים נוספות ליצור איתנו קשר

לפרטים נוספים התקשרו עכשיו!

דואר אלקטרוני

נייד