הנגשת אתרי אינטרנט

הנגשת אתרי אינטרנט לאנשים עם מוגבלות

בשנים האחרונות אנו מזהים עלייה משמעותית בצריכת מידע, שירותים ומוצרים ברשת האינטרנט. עקב כך ניתן לראות בצורה ברורה את העלייה משמעותית בדרישה להנגשת אתרי אינטרנט. 
תהליך הנגשת האתר כולל בתוכו מספר פרמטרים מרכזיים, בניהם:
  1. התאמת האתר לשימוש בקרב אנשים עם מוגבלות המשתמשים בטכנולוגיות מסייעות שונות לצורך גלישה ברשת האינטרנט.
  2. התאמת התמונות וכל האלמנטים הוויזואליים המופיעים באתר לצורך המחשת המידע בצורה הטובה והברורה ביותר.
  3. כתיבת הצהרת נגישות מקיפה הכוללת את כל ההתאמות שבוצעו במסגרת האתר ובמקום הפיזי שבו בעל העסק מקבל קהל.
לפני שאנו מתחילים בתהליך ביצוע סקר נגישות מקיף בהתאם לדרישות התקן אנו מוודאים האם בעל עסק לא נמנה מהפטורים השונים כלומר האם הוא חייב בהנגשת האתר והתאמתו לאנשים עם מוגבלות.
 
בין הפטורים השונים ניתן למצוא פטור טכנולוגי, פטר מנטל כלכלי כבד מדיי ופטור מסיבה כלכלית. לרוב, בשל הקידמה והמערכות האינטרנט המתקדמות קבלת פטור הינו תהליך מעט מורכב מלבד הפטור מסיבה כלכלית שהוא נגזר ממחזור עסקאותיו של בעל העסק. 
 

להלן מידע מפורט אודות הפטורים השונים הקיימים מהצורך בהנגשת האתר:


פטור כלכלי מהנגשת אתר אינטרנט
פטור כלכלי מתייחס בעיקר לאתרי אינטרנט בעלי מחזור עסקאות שנתי מתחת ל-100 אלף ש''ח, כלומר אדם אשר מבחינת רשויות המיסים נמצא במסגרת עוסק פטור.
את בדיקת מחזור העסקאות השנתי יש לבצע 3 שנים אחורה, כלומר בבדיקה חשוב לוודא שאכן לא עברתם בממוצע את מחזור ה-100 אלף ש''ח בכל שנה. במידה ולאחר שביצעתם את הבדיקה וגיליתם כי עברתם את מחזור עסקאות זה, יש לבצע סקר נגישות לאתר באופן מיידי בהתאם לדרישות התקן.
במידה והנכם זכאים לפטור כלכלי עקב מחזור עסקאות שאינו חוצה את ה-100 אלף, עליכם לפרסם זאת בהצהרת הנגישות. הפרסום צריך להיות בולט ומובן ובו יש לרשום כי לבעל האתר ישנו פטור מהנגשת האתר מסיבה כלכלית, אין צורך לרשום מחזור עסקאות או לבקש בקשה מיוחדת מהנציבות בנושא זה.
 
 פטור טכנולוגי מהנגשת האתר 
פטור טכנולוגי לרוב מתקבל לאתרים ישנים מאוד שלא ניתן מבחינה טכנולוגית להנגיש אותם או לבצע בהם את ההתאמות הנדרשות. הסיבות האפשריות לקבל פטור טכנולוגי הן: אתרים ישנים מאוד או אתרים הבנויים על מערכות סגורות שאפשרות השינוי בהן הוא מוגבל בעיקר לנושא התוכן או לשינויים קלים שאינם מאפשרים לבעל האתר או למתכנת מטעמו לבצע ברמת הקוד.
לצורך קבלת פטור טכנולוגי יש להתייעץ עם מורשה נגישות ויועץ מקצועי בתחום הנגשת אתרי אינטרנט אשר בעל ניסיון רב בבדיקה ובביצוע ההתאמות הנדרשות בהתאם לדרישות התקן. פטור הטכנולוגי חייב להיות מפורט וחתום על ידי מורשה נגישות ואותו יועץ שאישר כי האתר הינו מוגבל וכי לא ניתן לבצע בו הנגשה מלאה. הפטור הטכנולוגי שהתקבל תקף ל-3 שנים וניתן לחידוש לעוד 3 שנים נוספות באישור הנציבות. את החידוש לפטור ניתן לבצע רק  פעם אחת תוך כדי שליחת בקשה מפורטת לנציבות. סך הכל בעל פטור טכנולוגי יכול להינתן לתקופה של 6 שנים מקסימום. בעל עסק אשר ברשותו פטור טכנולוגי מהנגשת אתר עליו לפרסם את חוות הדעת המקצועית ואת ההנגשה החלופית שהוא ביצע באתר. כל המידע חייב להופיע בצורה ברורה ומסודרת במסגרת הצהרת הנגישות.
 
פטור מהנגשת אתרי האינטרנט בשל נטל כלכלי כבד מדי
פטור מהנגשת אתר אינטרנט מנטל כלכלי כבד מדיי מתייחס לאתרים מורכבים מעוד שהנגשתם תעלה סכום גבוה לבעל העסק מה שעלול לגרום לו נזק כלכלי כבד מדי. כאשר העלות הכספית גוברת על התועלת וישנה אפשרות להציע חלופה מקיפה ונגישה לאנשים עם מוגבלות לצורך קבלת השירותים או המידע הנצרך דרך האתר, ניתן לשלוח בקשה לפטור מנטל כלכלי כבד מדיי לנציבות. הבקשה חייבת לכלול נימוק והצגת הדרך החלופית למתן השירות האינטרנטי או המידע המפורסם באתר.
 
מהי האכיפה המנהלתית המתבצעת בנושא נגישות אתרים?
מאז תאריך 26.10.2017 (שבו פורסמו דרישות התקן) ישנה אכיפה רבה בנושא הנגשת אתרים, הנגשת מסמכים ותוכן באתרי אינטרנט. האכיפה המנהלתית מתבצעת באמצעות התראות וצווי נגישות הנשלחות על ידי הנציבות מטעם מדינת ישראל.  
 
האם בעל אתר אינטרנט שאינו נגיש חשוף גם לתביעה אזרחית?
חוץ מהאכיפה המנהלתית שהוזכרה מעלה, ישנם גם מספר רב של תביעות אזרחיות מאנשים פרטיים בליווי עורכי דין. בשנה האחרונה הוגשו מספר גבוה של תביעות ותובענות ייצוגיות נגד חברות קטנות וגדולות במשק הישראלי בגין הפרות ברורות של תקנות 34-35 לתקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), תשע"ג-2013. 
 
מהו הקנס הכספי שהמחוקק קבע לבעל עסק שלא הנגיש את האתר שלו?
המחוקק קבע פיצוי כספי על סך 50,000 ₪ לכל הפרה ללא הוכחת נזק. בהצמדה למדד ניתן להגיע לסכום של כ- 62,000 ₪. הכוונה ללא הוכחת נזק היא שלתובע אין צורך להוכיח כי נגרם לו נזק בעת צריכת המידע או השירות דרך אתר האינטרנט.
העולם הדיגיטלי הפך להיות מקום מרכזי, נגיש וחשוב לצריכת השירותים והמידע בצורה מקוונת לאנשים ללא מוגבלות ולאנשים עם מוגבלות. לאור עובדה זו ישנה חשיבות עליונה בהנגשת כל המידע המפורסם לקבל הרחב באתר האינטרנט והתאמתו בצורה המיטבית עבור כלל האוכלוסייה.
משרד מורשי נגישות לימור גרייזמן הינו משרד מקצועי המציע את כלל פתרונות הנגישות הן ברמה הפיזית והן ברמה הדיגיטלית.
 
המאמר נכתב על ידי אלי למבז, הבעלים של צוות WEB-A המומחה בהנגשת אתרים ואפליקציות. צוות WEB-A עובד בשיתוף פעולה מלא עם משרד מורשי הנגישות לימור גרייזמן.

דרכים נוספות ליצור איתנו קשר

לפרטים נוספים התקשרו עכשיו!

דואר אלקטרוני

נייד